Україна: курс на енергонезалежність

7/12/2021
Украина: курс на энергонезависимость

Довгий час Україна була пов’язана із Росією контрактом на закупівлю газу. Існувала велика залежність – 90% споживаного блакитного палива було російським. У листопаді 2015 року завдяки зусиллям української сторони цей зв’язок був розірваний. За прогнозами Кремля, Україна не могла обійтися без російських поставок. Пророкували, що в країні настане дефіцит газу, який особливо відчуватиметься взимку. Але Україна не змерзла, а стала самостійною і зуміла вибудувати вигідні партнерські відносини з Європою.

Вирішення конфлікту України з Газпромом

Незважаючи на припинення закупівель у 2015 році, український Нафтогаз та російський Газпром до 2019 року пов’язував договір на постачання газу. Російська сторона висунула вимогу: якщо Україна не буде щороку купувати 52 млрд. куб. палива, доведеться платити штраф. Ціну зробили аналогічною вартості нафти, що було вище, ніж на європейському ринку.

 

Для України це були грабіжницькі умови. Фінансово та фізично вони не могли бути виконані. В результаті Газпром висунув до виплати борг у розмірі $50 млрд. З боку Нафтогазу теж були претензії. Конфлікт вирішився завдяки зверненню до арбітражного суду Стокгольма, що розглядає міжнародні суперечки.

 

Розслідування тривало три з половиною роки. Українська сторона привела безліч доводів, документів на свою користь та виграла. Рішення суду: Газпром має виплатити Нафтогазу понад $4 млрд. Це врятувало українську компанію, оскільки претензії з боку Газпрому становили непідйомну суму $80 млрд.

Орієнтир України на Європу

Україна почала шукати постачальників газу в Європі ще до розриву відносин із Газпромом. Пошуки вдалися, внаслідок чого почалися відносини з партнерами з різних країн. Укладання договорів із європейськими компаніями дозволило у 2015 році робити закупівлю газу Україною за ціною $0,3 за кубометр. У той же час Газпром пропонував вищу ціну – $0,34. 2020 року купівля газу Україною здійснювалася у 13 європейських державах. Основними були:

  • Швейцарія;
  • Німеччина;
  • Словаччина.

Словацький напрямок зараз найбільш масштабний. Із сусідніми європейськими країнами з 2020 року здійснюються взаємозаліки щодо газу. Паливо при цьому не транспортується, що знижує витрати.

Власний видобуток газу в Україні

Україна – країна, де є запаси природного газу. Видобуток ведеться державними та комерційними компаніями. Загальна щорічна потреба у блакитному паливі у масштабах країни становить 30 млрд. куб., а видобувається 20 млрд. куб. Із них 14 млрд. куб. 2020 року припадало на компанію Укргазвидобування (частина Групи Нафтогаз). Компанія тримає всі свердловини у робочому стані та стежить за тим, щоб видобуток газу не падав. У планах – розробка Чорноморського шельфу.

 

Власний видобуток дозволяє робити постачання газу населенню за меншою ціною, ніж паливо, що імпортується. Мінімальна вартість у листопаді становила 7,80 грн. за один кубометр, максимальна – 13,50 грн. Підприємства, що займаються опаленням житлового фонду, здійснюють закупівлю газу на зиму за оптовою ціною 7,42 грн. за кубометр.

Плани України щодо використання газу

Самостійний видобуток газу та імпорт із Європи покривають потреби України у блакитному паливі, але розмови про повернення співпраці з Росією існують. Причина в тому, що російські контракти є довгостроковими, а європейські – на короткий термін. Проте Газпром підходить до ціноутворення з позиції політики. Користуючись своєю монополією, він досяг того, що на європейських біржах ціна палива піднялася до $2 за кубометр, а Молдові поставляється газ за $0,45.

 

У плани України щодо газу входить:

  • звернення уваги на азіатський ринок;
  • використання зрідженого газу;
  • пропозиція про передачу у користування наявної газотранспортної системи та сховищ газу;
  • заміна природного газу синтезованим та біометаном.

У перспективі має бути досягнута газова незалежність України. У країні є можливості для того, щоб унеможливити імпортування газу. Для цього необхідно збільшувати власний видобуток та одночасно шукати шляхи скорочення споживання палива.

 

Наразі країна вирішує питання заміни вугілля як енергоносія на більш екологічний газ, тому потреба у блакитному паливі зростає. Але надалі весь цивілізований світ має намір відмовитися від газу. Україна підтримує цей напрямок та планує освоювати альтернативні джерела енергії.


Поділитися:


Корисні статті

твердотопливные котлы Колви
Альтернатива твердопаливним котлам

Постійне зростання вартості енергоносіїв та дороге підключення газу вимагає шукати інші типи обігрівальних пристроїв для системи опалення. Електричне або газове джерело тепла – альтернатива твердопаливному котлу. Стаття знайомить з видами та характеристиками обладнання, що працює на твердому паливі, його плюсами та мінусами, способами захисту від перегріву. Твердопаливні котли види та характеристики Котли на твердому паливі […]

термомодернизация в Украине
Особливості утеплення хрущовок по «Великій термомодернізації» Зеленського

Програма утеплення будинків в Україні ще не розпочала своєї дії, але викликає безліч супутніх питань. Існує безліч факторів, якими використання виділених коштів виявиться неефективним.   Буквально 1 грудня з боку президента України у посланні до ВР було заявлено про те, що незабаром увійде у роботу проект «Велика термомодернізація». У планах програми стоїть масштабне утеплення лікарень, […]

развития восстановительной энергетики
Основні завдання на 2022 рік в Україні щодо відновлювальної енергетики

Серед аргументів, які відповідають за розвиток джерел енергії, можна виділити політичні, економічні та екологічні. І якщо про екологічні було написано вичерпну кількість інформації, на сьогодні саме ці аргументи є ключовими факторами для розвитку відновлюваної енергетики. Для підтримки удосконалення представленого сектору на території України їх замало. І в більшості випадків це пов’язано з тим, що у […]

Зв'яжіться з нами

Контакти

Ви обираєте нас, тому ми створимо всі умови для комфортного та взаємовигідного співробітництва

Пошта info@epg-kolvi.com

Адреса Україна, Київська обл.,
с. Софіївська Борщагівка, вул. Горького, 1
Графік роботи: Пн-Пт 9:00-18:00




    Please prove you are human by selecting the Cup.