Програма утеплення будинків в Україні ще не розпочала своєї дії, але викликає безліч супутніх питань. Існує безліч факторів, якими використання виділених коштів виявиться неефективним.
Буквально 1 грудня з боку президента України у посланні до ВР було заявлено про те, що незабаром увійде у роботу проект «Велика термомодернізація». У планах програми стоїть масштабне утеплення лікарень, навчальних будівель, багатоквартирних будинків, що дозволить застрахуватися від майбутніх підвищень цін, встановлених на різні енергоресурси.
Щоб розпочати комплексне утеплення будинків, з боку уряду було затверджено законопроект 23 грудня, за яким внесено безліч змін. З боку Дениса Шмигаля було розказано, що процес створення об’єднань власників багатоквартирних будинків стане набагато легшим, це пов’язано зі спрощенням самої програми.
За планами у 2022 році утеплення має відбутися у не менше ніж 5 тисяч багатоквартирних будівель. Ростислав Шурма заявляє, що програму планується виконувати протягом 7-10 років. Цього часу буде достатньо, щоб модернізувати територією всієї України не менше 180 тисяч будинків. При цьому планується, що показники енергоспоживання газу буде скорочено приблизно на 30-40%.
Використання енергоефективних мільярдів
У процес як термомодернізація будинків з бюджету було закладено близько 30 мільярдів гривень на поточний рік. Їхнє надходження буде реалізовано через організацію «Укрфінжитло». І якщо на вересень було надіслано близько 20 мільярдів, то на сьогодні було зафіксовано надходження ще на 30 мільярдів гривень за рахунок докапіталізації.
Процес створення організації «Укрфінжитло» було організовано на початку 2020 року, коли з’явилася програма «Доступна іпотека». Наприкінці 2021 року додатково було приєднано іпотечну державну установу. Якщо розглядати «Укрфінжитло», то це посередник між банківською установою та громадянином за потреби оформлення іпотеки з процентною ставкою у 7% річних. Нещодавно організація додатково почала займатися лізингом.
Якщо оцінювати успіхи організації, вони відносні. Як тільки почалася дія програми, було надіслано заявок загальною сумою приблизно на 1,5 мільярда гривень, а кількість підписаних кредитів склала 1245. Але самі очікування були набагато більшими, ніж вийшло на практиці. Наразі планується, що «Укрфінжитло» відповідатиме за не менш важливу програму для держави.
Якщо взяти виділену суму 30 мільярдів і поділити її на 5000 будинків, то на кожен з них буде направлено близько 6 мільйонів. Варто враховувати, що є бажання виконати термомодернізацію установ соціальної та бюджетної галузей. Тому виділених грошей не вистачить, щоб виконати якісну модернізацію, оскільки ціна на 1 квадрат становить не менше 200-300 євро.
З боку Олега Попенка зроблено висновок, що на модернізацію одного житлового будинку йтиме щонайменше 1 мільйон доларів. Якщо взяти 5 тисяч будинків, цифра зросте до 5 мільярдів. Це можна назвати можливістю продовження терміну експлуатації житлового будинку до 25 років. Сюди входитиме проведення не лише капітального ремонту, а й реновації будівлі з електрикою, теплом, водою та іншими зручностями. Для реалізації процесу, як утеплення 5000 будинків, може знадобитися близько 10 років. Якщо оцінювати реальність, то фізичних можливостей реалізувати це практично немає.
Президент України стверджував, що протягом перших трьох років на процес витрачено 100 мільярдів, а на реалізацію програми – близько 300 мільярдів. Ніде немає інформації, чи враховуватиметься показник як інфляційна складова. Тому масштаби «Великої термомодернізації» штучно роздмухуються, адже програма може бути реалізована частково.
Як буде відбуватися економія
Перед тим як реалізується масштабна робота, обов’язково потрібно зробити аудит і вирішити, які споруди потребують термінової термомодернізації, а які тимчасово можуть почекати свого часу. Багато хто стверджує, що якщо гроші будуть вкладені в будинок, який не обстежився, буквально через 5 років він завалиться. Недоцільно модернізувати поспіль усі споруди та виконувати заявки потрібно не лише за бажанням. Для цього рекомендується здійснити комплексний аудит. Є необхідність у отриманні впевненості, що кожен із будинків потребує модернізації. Тільки тоді це може сприяти зниженню цін на дорогі комунально-житлові послуги.
Показник як енергетична незалежність не відображатиметься на фактичних тарифах, адже може бути зменшено споживання газу Україною та інших ресурсів. З боку уряду має на меті зменшити показники споживання газу приблизно на 30-40%, але в рамках оптимістичного розкладу. Такий ефект отримає точно не кожен будинок, тому що важлива роль відводиться використанню індивідуальних лічильників та теплових пунктів.